Kotek Jiří Plevný Miroslav Havel Bohdan Kubín Stanislav Šnajdauf František Souček Jiří Morávek Jiří Illek Zbyněk
Martáková Naděžda Bárta Miloš Stefan Ivan Johannes Radomír Vlasatý Václav Klír Petr Fistr Ljubo Plachý Vojtěch Lískovec Vojtěch
Masák Petr Vobořil Jaroslav Balog Petr Gabányiová Lucie Paroubek Pavel vesely_antonin Sudimacová Sonia Malý Václav
Nöbauer Jaroslav Ženíšek Jiří Dědič Martin Guhová Eva Vlasák Martin Dušková Jarmila Drobný Miroslav Tišer Jiří Bezouška Martin
Boj proti korupci spojuje známé tváře napříč kraji
Datum: 16.02.2012

V pátek 16.února se v Děčíně sešlo několik zástupců občanských i politických iniciativ ze tří sousedních krajů: Ústeckého, Karlovarského a Libereckého, aby splečně jednali o propojení do krajských voleb. 
 

Ústecké hnutí PRO kraj, které před více než měsícem oznámilo záměr kandidovat do krajských voleb v Ústeckém kraji, výrazně posiluje. Po Straně zelených, která se připojila minulý týden k hnutí a kterou bude na kandidátce reprezentovat například známý kritik chomutovských poměrů a odvolaný ředitel tamního lesoparku Přemysl Rabas, vyjadřují uskupení podporu i osobnosti z jiných krajů.

 

V současné době se hnutí domlouvá na spolupráci s podobně se formujícími subjekty v Libereckém a Karlovarském kraji. „Hlavním motivem vzniku našeho hnutí je zastavení plýtvání veřejných peněz a s tím související korupce. Proto je třeba se spojovat a sdílet své zkušenosti nejen v rámci našeho kraje,“ naznačuje jeden ze zakladatelů PRO kraj Filip Ušák.

 

Na Liberecku se podobné uskupení formuje okolo odvolaného primátora Liberce Jana Korytáře, bývalé reprezentantky v běhu na lyžích, a dočasné náměstkyně primátora Zuzany Kocumové.

 

Karlovarské uskupení ALTERNATIVA reprezentuje rovněž odvolaný náměstek tamního primátora Jiří Kotek, který se proslavil například rozkrytím přidělení miliardové zakázky známé jako karlovarská „losovačka“, či definicí „nemravných prodejů“ veřejných majetků a otevřením soudních sporů s korupčníky.

 

Zástupci těchto třech formujících se hnutí se proto minulý týden sešli v Děčíně, kde se domlouvali na spolupráci v boji proti korupci. „Stojí proti nám obrovská síla peněz, to znamená nejen nejvíc billboardů a všemožné reklamy, ale také nejlepší právníci a především naprosto bezskrupulozní metody boje,“ říká karlovarský Jiří Kotek.

 

Všechna tři hnutí mají v plánu společně vytvořit systém protikorupčních opatření, která by měla zajistit efektivnější hospodaření kraje. „Každý kraj je odlišný, ale ty principy jsou stejné - zadávací kritéria na míru, vyvádění financí z rozpočtů skrze obchodní společnosti atd.,“ dodává Jan Korytář. Všechna tři hnutí deklarují, že kromě jasných receptů a kvalitního programu je třeba nabídnout především důvěryhodnost a jasné záruky, které musí za jejími kandidáty stát. „Boj proti korupci Vám dnes slíbí každý, volič ale musí vidět, že za slovy jsou vidět i konkrétní postoje, které ten který kandidát v minulosti hájil,“ je přesvědčen Přemysl Rabas.